Evladınızı Ateşten Koruyun

Evladınızı Ateşten Koruyun
Sâdık Dânâ
2012 – Temmuz, Sayı: 317, Sayfa: 031
Rasûl-i Ekrem (s.a.v.) buyurmuştur ki:
“Her çocuk İslâm fıtratı üzere doğar, fakat sonra, ebeveyni Yahudi, Nasrânî (Hristiyan), Mecûsi ise evlâdını da Yahudi, Nasrânî ve Mecûsî yapar.”
– Ey ümmetim! Sizin hepiniz çobansınız. Âilenin her ferdi öbürlerine karşı bir takım vazifelerin ifâsıyla mükellefdir. Bu vazifelerden dolayı Cenâb-ı Hakk’a karşı sorumludur” buyurmuşlardır.
Diğer bir hadis-i şerifde:
– Evlâdınızı üç hasletle terbiye ediniz:
1. Peygamberimize muhabbet. 2. Ehl-i beytine muhabbet. 3. Kur’an kıraeti.
Zekî, akıllı kimseler, çocuklarının terbiyesi hususunda itidalli hareket ederler. Ne fazla şımartırlar, ne de ürkütürler. Lüzumundan fazla korkutmazlar. Çünkü fazla korku çocuğun, anaya-babaya karşı sevgisini azaltır. Halbuki çocuğa ölçüsünde olmak şartıyla sevgi ve şefkat gösterilmelidir.
İmam Gazalî kuddise sirruh buyuruyorlar:
Baba, baba olduğunu, büyüklüğünü hissettirmelidir. Anne de çocuğunu babası ile korkutmalıdır. Gündüz uyutmamalıdır, zira gevşek olur. Yumuşak yatakda yatırmak doğru değildir. Böylece bedeni kuvvetli olur… Çocuğa fazla baskı yapmamalıdır. Sıkılmak ve üzülmekden dolayı kötü huy peydâ eder ve kalbi katılaşır.
Herkese karşı alçak gönüllü olmasını telkin etmeli, kibirin kötülüğünü, tevazu ve alçak gönüllü olmanın faziletini tekrar tekrar anlatmalıdır.
Çocuğun, kimseden para almamasını, bilakis daima vermesini teşvik etmelidir. Fazla konuşmamasını, katiyyen yemin etmemesini, sorulmadan konuşmamasını, kendinden büyüğüne saygı göstermesini ve onun önünden yürümemesini, dilini kötü söz söylemekden, sövmekden ve lânetten korumasını öğretmelidir.
Anne-baba çok dikkatli olup çocuklarının terbiyesi hususunda tir tir titremelidir. Çocuğa ders veren hocası ne telkinat yapıyor, çocuğun arkadaşı kimlerdir? Bu hususda ihmal ve lakaydlık muvâfık olmaz.
Meselâ yemekden maksad kulun Rabbına ibâdet etmesi için lüzumlu olduğunu, dünyadan maksad âhiret için hazırlık yeri olduğunu, ölümün aniden gelebileceğini, dünyada hazırlıklı olan bahtiyar kişilerin cennete ve Allahü Teâlâ’nın rızasını kazanmasına sebeb olacağı da öğretilmelidir.
Cennet ve cehennem hallerini ve sıfatlarını çocuğa anlatmalı, işlerdeki sevab ve ikâbı bildirmelidir. Çocuk küçük yaşda böyle terbiye edilirse taş üzerindeki yazı gibi olur. Sonra yapılırsa duvardaki toprak ve sıva gibi dökülür.
Çocuk istikamet üzere yetiştirilmelidir. Çok kimselerin nazarında çocuklarının, istisnai bir yaratılışda oldukları kanaati vardır. Halbuki bundan büyük bir aldanma olamaz.
Bir baba, oğluna veya yakınlarından birisine verdiği paranın hesabını müfredatlı bir şekilde istemelidir.
Muamelede ana-babaya karşı olan bu lakaydilik düsturu zaman gelir herkese karşı tatbik edilir. Yani haksızlık ve yolsuzluğa kadar yol açılmış olur. Bu şekilde yetişen gençlerin, haram helâl, hak hukuk zihinlerini işgal etmez olur (ebeveyn arasındaki hediyeleşmeler ve bağışlamalar müstesnâ).
Ebû Hureyre radıyallahu anh’ın haber verdiği bir hadis-i şerifde:
– İçinde kız çocukları olan her eve, hergün gökden on iki rahmet iner ve meleklerin o evi ziyareti hiç kesilmez, her gece gündüz anne ve babalarına bir senelik ibâdet sevabı yazarlar, buyuruldu.
Çocuk erkek olsun, kız olsun Allah vergisidir. Dilediğine erkek, dilediğine kız, dilediğine her ikisini de verir. Dilediğine hiç birini vermez. O kullarının halini en iyi bilicidir. Onlara en iyisini vermekdedir. Herkese en uygun ve faideli olanını vermekdedir.
Allahü Teâlâ Tahrim Sûresi 6. âyetinde: “Ey mü’minler! Kendinizi ve çoluk çocuğunuzu cehennem ateşinden koruyunuz.” buyuruyor. Ateşten korumak kulluğa ait bilgileri bilmek ve yapmakla olur. Kadınların da kocalarının rızasını gözetmeleri, lüzumsuz şeyler istememeleri gerekir. Bütün yuvaların yıkılmasına bu sebep olmaktadır. Onların fakirliklerine sabretmeleri lâzımdır ki, âhiret hatunu Hz. Fâtımâ radıyallahu anhâ ile bulunsunlar.
Altınoluk Sohbetleri-4, Musa Topbaş, s. 90-103

http://www.altinoluk.com © 1997 – 2012 – Bütün hakları saklıdır.

Reklamlar
Bu yazı Evladınızı Ateşten Koruyun, Her çocuk İslâm fıtratı üzere doğar içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s