Oruç Sıhhattir M. Sâmi Ramazanoğlu

Oruç Sıhhattir
M. Sâmi Ramazanoğlu
https://hakyolfm.wordpress.com/
2012 – Ağustos, Sayı: 318, Sayfa: 030

“Rasûlullah (s.a.) buyuruyor: “Oruç tutun, sıhhat bulursunuz.” (Taberânî)

İbâdetler Allâh’ın emri ve sevgili peygamberimizin tebliği ile yapılır ki, buna “taabbüdî emir” denilir. Şüphesiz her ibâdette bizim tam ve eksik anlayabileceğimiz nice dünyevî faydalar da vardır. Fakat bu nokta ikinci derecede kalır. Eğer bir mü’min mesela şişmanlığı gidermek veya tansiyonu düşürmek için açlığa katlanırsa o açlık örfî mânâda oruç sayılmaz.

Ameller ancak niyetlere bağlıdır. Mesela namaz bir idmandır, denemez. Zîra o doğrudan taabbüdî bir emirdir. Bununla beraber bu emrin îfâsı zımnında elbette dünyevî faydalar da vardır. Hele, aylık âidat ve giriş ücreti gibi külfetlere ve merâsime tâbî olmayan ve tam eşitliğin timsalini teşkil eden cemaatin içtimâî faydaları ne kadar açıktır. Fakat biz bunlarda birinci derecede taabbüdî emri düşüneceğiz, bunları Allâh’ın emri diye yapacağız.

Bu hadîs-i şerîfte orucun sağlık üzerindeki müsbet tesirine işâret buyurulması, ikinci derecede böyle dünyevî ve bünyevî bir faydası da bulunduğunu açıklamaktadır. Bugün bu durum tıp ilmince de isbat ve îtiraf edilmiştir.

Orucun daha nice faydaları vardır ki, nefs hâkimiyeti, açlığa ve zorluğa tahammül, açların haline vukuf ve merhamet v.s. bunlardandır.

*

“Hakîkat cennette Reyyan denilen bir kapı vardır ki, kıyâmet günü oradan yalnız oruç tutanlar girer. Onlardan başkası oradan giremez. “Oruç tutanlar nerededir?” denilir, onlar kalkarlar oradan girerler. Onlar girince artık o kapı kapanır da kimse oradan giremez.” (Ahmed bin Hanbel)

*

“Sahur yemeği yemek, berekettir. O halde onu -herhangi biriniz bir yudum su içmekle bile olsa- terk etmeyin. Zîra Cenâb-ı Hakk sahura devam edenlere rahmet eder, melekler de onların mağfiret olunmasını isterler.” (Ahmed bin Hanbel)

*

Muaz bin Zühre radıyallahu anh’den:

Peygamberimizi (s.a.) iftar ettiği zaman: “Ey Allâh’ım! Sen’in rızay-ı şerîfin için oruç tuttum ve Sen’in rızkınla iftar ettim.” derdi.

*

“Kim bir oruçluya iftar ettirirse yani iftar ziyâfeti verirse o oruçlunun sevabından hiçbir şey eksilmemek üzere buna, yani ziyâfeti verene de öbürünün sevabı kadar verilir.” (Ahmed bin Hanbel)

*

Abdullah bin Zübeyr (r.a.) şöyle demiştir.

– Rasül-i Ekrem (s.a.) Sa’d ibn Muaz -radıyallahu anh-’ın evinde iftar etti de şöyle buyurdu: “Oruçlular yanınızda iftar etti, yemeğinizi ebrar yani iyiler yedi, melekler de sizin mağfiret olunmanızı istedi.” (İbn-i Mâce)

İftar ziyâfetlerinde şöhret gösterişleri ve hadden fazla israfa gidildiği görülüyor ki, doğru değildir. Bir de dâvetliler arasında fakirlerden ziyâde zenginler ekseriyeti teşkil etmektedir.

*

“Kim Ramazan orucunu tutup da Şevval’den altı günü, onun ardından oruçlu geçirirse bütün yıl oruç tutmuş gibi olur.” (Müslim)

Bütün yıldan maksat, Ramazan Bayramı’nın birinci günü ile Kurban Bayramı’nın ilk dört günühariç. Çünkü o beş günde oruç tutmak haramdır.

Şevval’in altı günü Ramazan Bayramı’nın birinci gününden sonraki günlerdir. O günlerde birbiri ardınca altı gün oruç tutmak sevaptır. Şevval ayı içinde fasılalı da tutulabilir. Bu altı gün orucunun bütün yıl oruç tutmaya muâdil olması ibâdetlere en az bire on ecir vaad buyurulmasındandır.

(Ramazanoğlu Mahmud Samî, Musâhabe-5, s. 87-96

http://www.altinoluk.com © 1997 – 2012 – Bütün hakları saklıdır.
Tel: 0212 671 0700 | Fax: 0212 671 0717
İLETİŞİM FORMU
https://hakyolfm.wordpress.com/

Reklamlar
Bu yazı Okuma Bölümü içinde yayınlandı ve , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s